Trojici vojáků a bojovníků proti nacismu Balabána, Mašína a Morávka nazvalo samo gestapo "tři králové". V rámci odbojové organizace Obrana národa prosluli zvláště v šestém pražském obvodu organizací odbojové práce, zpravodajstvím a sabotážemi. Udržovali rovněž radiové spojení s československou vládou v Londýně.
I když se gestapu dařilo infiltrovat a posléze likvidovat český nekomunistický odboj, třem králům se dařilo unikat zejména proto, že důsledně dodržovali konspirační opatření, která se u ostatních odbojových uskupení občas podceňovala.
Gestapu se ale přesto podařilo v dubnu 1941 po přestřelce těžce zranit a zatknout Balabána. Mučili ho, nikoho však neprozradil. Popraven byl v říjnu 1941. Mašína gestapo rovněž po přestřelce a zranění zatklo v květnu 1941. Ani on nic neprozradil, v červnu 1942 byl zastřelen. Nejdéle díky svým dvěma pistolím, které dokonale ovládal, unikal Morávek. Padl v boji s gestapem u Prašného mostu v březnu 1942.
Slavnostní akt byl uveden jednou z nejoblíbenějších písní prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka Ach, synku, synku... Předání občanství zakončily klavírní interpretace písní Karla Hašlera, který patří rovněž k obětem nacistické persekuce.
Čestným občanstvím městské části byli v minulých letech poctěni první polistopadový prezident Václav Havel, spisovatel Jiří Stránský, textař, divadelník a básník Jiří Suchý či představitel skautingu Jiří Navrátil.
zdroj: ČTK