Manuál vypracovali policisté podle výsledků projektu, který se uskutečnil v předchozích pěti letech zejména na Moravě, například v Brně. Pracovali na něm mimo jiné hasiči a Cech mechanických zámkových systémů. "Manuál má za cíl poradit majitelům domů, jakým způsobem mají postupovat, když chtějí vytvořit bezpečnější situaci v domě a také ochránit svůj majetek," řekla ČTK Gjuričová.
Podle ní se v pilotním projektu osvědčilo, když je v domě někdo zaměřený na dohled. Může se to prý hlavně hodit lidem, kteří shánějí práci. Otázkou je financování této práce. Gjuričová uvedla, že vnitro chce v budoucnu investovat hlavně do rekvalifikačních kurzů pro domovníky, jejich ohodnocení ale bude záležitostí majitelů domů. Mohou jim například prominout nájem.
"Domovník v činžovním domě je vždy velmi dobré řešení" řekl ČTK Šimeček z Občanského sdružení majitelů domů. Vzhledem k silné ochraně nájemního vztahu je přitom nejlepší, pokud se funkce ujme někdo ze stávajících nájemníků, a to na delší dobu dvaceti, třiceti let. "To ale při současném hledání uplatnění na trhu práce není každý ochotný a často pozici opouští," uvedl Šimeček. Zároveň poznamenal, že v moderních domech se nyní místo domovnické funkce začíná využívat například recepce s kamerovými službami.
Minulý měsíc se Brno dostalo mezi finalisty soutěže o inovativní řešení naléhavých problémů měst vyhlášené nadací bývalého starosty New Yorku Michaela Bloomberga. Soutěží s projektem bezpečného bydlení, který má na starost městská policie. Akce počítá s obnovením historické funkce domovníka, který nebude jen správcem budovy, ale také poradí a bude podněcovat sousedskou komunitu.
Do finále soutěže postoupilo 21 evropských měst z 11 zemí. Komise vybere do podzimu pět nejzajímavějších návrhů, na jejichž realizaci přispěje Bloombergova nadace Bloomberg Philantropies. Vítěz obdrží pět milionů eur (137,3 milionu Kč) a další čtyři návrhy jeden milion eur.
zdroj: ČTK