Byty by měl hlídat domovník, radí vnitro majitelům nemovitostí

Ministerstvo vnitra doporučuje majitelům domů, aby si pořídili domovníky, kteří budou objekt hlídat. Chce pro ně také vytvořit rekvalifikační kurzy. Novinářům to dnes řekla šéfka odboru prevence kriminality ministerstva Jitka Gjuričová. Doporučení je součástí manuálu zaměřeného na bezpečné bydlení, které nyní vnitro vydalo. Podle předsedy Občanského sdružení majitelů domů (OSMD) Tomislava Šimečka je domovník dobré řešení, v některých případech je ale začaly nahrazovat recepce s kamerovým systémem. 

Manuál vypracovali policisté podle výsledků projektu, který se uskutečnil v předchozích pěti letech zejména na Moravě, například v Brně. Pracovali na něm mimo jiné hasiči a Cech mechanických zámkových systémů. "Manuál má za cíl poradit majitelům domů, jakým způsobem mají postupovat, když chtějí vytvořit bezpečnější situaci v domě a také ochránit svůj majetek," řekla ČTK Gjuričová. 
    
Podle ní se v pilotním projektu osvědčilo, když je v domě někdo zaměřený na dohled. Může se to prý hlavně hodit lidem, kteří shánějí práci. Otázkou je financování této práce. Gjuričová uvedla, že vnitro chce v budoucnu investovat hlavně do rekvalifikačních kurzů pro domovníky, jejich ohodnocení ale bude záležitostí majitelů domů. Mohou jim například prominout nájem. 
    
"Domovník v činžovním domě je vždy velmi dobré řešení" řekl ČTK Šimeček z Občanského sdružení majitelů domů. Vzhledem k silné ochraně nájemního vztahu je přitom nejlepší, pokud se funkce ujme někdo ze stávajících nájemníků, a to na delší dobu dvaceti, třiceti let. "To ale při současném hledání uplatnění na trhu práce není každý ochotný a často pozici opouští," uvedl Šimeček. Zároveň poznamenal, že v moderních domech se nyní místo domovnické funkce začíná využívat například recepce s kamerovými službami. 
    
Minulý měsíc se Brno dostalo mezi finalisty soutěže o inovativní řešení naléhavých problémů měst vyhlášené nadací bývalého starosty New Yorku Michaela Bloomberga. Soutěží s projektem bezpečného bydlení, který má na starost městská policie. Akce počítá s obnovením historické funkce domovníka, který nebude jen správcem budovy, ale také poradí a bude podněcovat sousedskou komunitu. 
    
Do finále soutěže postoupilo 21 evropských měst z 11 zemí. Komise vybere do podzimu pět nejzajímavějších návrhů, na jejichž realizaci přispěje Bloombergova nadace Bloomberg Philantropies. Vítěz obdrží pět milionů eur (137,3 milionu Kč) a další čtyři návrhy jeden milion eur. 
 
zdroj: ČTK