Letošek byl pro zemědělce dobrý, závěr roku provázely rozepře

Letošní rok byl pro tuzemské zemědělce z ekonomického hlediska úspěšný. Podle předběžných odhadů by celkový zisk odvětví měl být druhý nejlepší v historii navzdory tomu, že část farem postihly červnové záplavy. Zástupci agrárních organizací očekávají, že příznivý by mohl být i nadcházející rok. Závěr roku provázely ideové rozepře mezi zemědělskými organizacemi zejména kvůli obsazení místa ministra zemědělství. 

Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy by zemědělci měli letos za hlavní komodity utržit okolo 90 miliard korun, což má být nejvíce od roku 2001. Zatímco sklizeň obilí a řepky byla velmi dobrá, horší situace byla u brambor či kukuřice. Podle odhadu Evropského statistického úřadu by zisk českých zemědělců měl letos mírně vzrůst těsně pod hranici 17 miliard korun a být tak druhý nejvyšší v historii. 
    
"Má na tom určitou zásluhu již i živočišná výroba, kde dochází k mírnému oživení, které by se z krátkodobého mělo taktéž dostat i do vzdálenějšího horizontu," poznamenal Pýcha. V letošním roce například po dlouholetém poklesu začaly opět růst stavy skotu a prasat. Dlouhodobě záporné saldo zahraničního obchodu se zemědělskými komoditami a potravinami se podaří nejspíše letos udržet či dokonce zlepšit pod 24 miliard korun. 
    
Povodně na začátku letošního června, zatopily přes 55.000 hektarů polí, nejvíce postiženi byli zelináři. Ministerstvu zemědělství se následně podařilo vyjednat s Bruselem možnost finanční pomoci poškozeným farmám blížící se 700 milionům korun. "Stalo se tak poprvé od vstupu do EU, kde čeští zemědělci budou po přírodní katastrofě odškodněni úplně stejně, jako jejich kolegové ve starých zemích EU," poznamenal prezident Agrární komory Jan Veleba. 
    
Pro tuzemské zemědělce velmi příznivě vypadá také rozpočet resortu pro příští rok. Ten by si měl oproti letošku přilepšit zhruba o sedm miliard Kč na 53,6 mld Kč především v důsledku zvýšení dotací z Evropské unie. Od počátku roku 2014 začne postupně také nabývat platnost nová Společné zemědělská politika EU. "Je tentokrát pro české zemědělce vyjednaná dobře, byla odvedena dobrá práce, na které jsme se při lobbování v Bruselu výrazně podíleli," podotkl Veleba. Konkrétní prosazení jednotlivých bodů bude už záviset především na ministerstvu zemědělství. 
    
Pýcha očekává po Novém roce určité komplikace ve věci aplikace nového občanského zákoníku. Ten prý ne zcela jasně popisuje některé aspekty zemědělského podnikání. 
    
Závěr roku provázely spory mezi jednotlivými zemědělskými nevládními organizacemi. Naprostá většina z nich se postavila proti Velebovu návrhu. Šéf největší zemědělské nevládní organizace chtěl pod komoru povinně sjednotit všechny zemědělce. Komora také během prosincových koaličních jednání silně lobovala proti tomu, aby post ministra zemědělství získala KDU-ČSL. Naopak Asociace soukromého zemědělství (ASZ) skutečnost, že by se do čela resortu měl postavit místopředseda lidovců Marian Jurečka, hodnotí kladně.
 
zdroj: ČTK