Nová zelená úsporám, která navazuje na stejnojmenný program z loňského roku, se zaměřuje na snižování energetické náročnosti rodinných domů, na výstavbu rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností a na efektivní využití zdrojů energie. Podmínky programu jsou podle Vitíka v podstatě stejné, liší se jen v technických detailech.
Žádosti o poskytnutí podpory se podle Vitíka budou podávat elektronicky prostřednictvím online formuláře přístupného na internetových stránkách programu Nová zelená úsporám.
Nová zelená úsporám by měla až do roku 2020 poskytnout dotace v celkové odhadované výši 27 miliard korun. Právě rekonstrukce rodinných domů a snižování jejich energetické náročnosti byly podle předběžných odhadů nejčastějším důvodem žádostí v předešlém stejnojmenném programu.
Nová zelená úsporám 2013 trvala od poloviny srpna do 20. prosince a z jejího účtu se vyčerpala téměř miliarda korun. Kritici poukazovali na to, že mezi starou Zelenou úsporám a Novou zelenou úsporám 2013 byla prodleva a nejistota a stavebníci prý nemohli plánovat. Program zatěžovala také větší administrativa a nedostatek odborníků na energetické audity. Nová zelená úsporám 2013 tak podle některých znalců pozitivně ovlivní stavebnictví až letos.
První Zelená úsporám v letech 2009 až 2012 podporovala třeba zateplování rodinných a bytových domů, výstavbu v pasivním energetickém standardu, instalace nízkoemisních zdrojů na biomasu, účinných tepelných čerpadel a solárně-termických systémů. V roce 2010 byl program rozšířen i na oblast úspor energie v budovách veřejného sektoru. Vyplaceno bylo 20,2 miliard korun pro 75 tisíc žádostí. Program však provázely spory u některých odmítnutých žádostí.
zdroj: ČTK