Očkování proti chřipce se již rozběhlo, k dispozici je i nová vakcína
Od počátku října očkuje českobudějovická nemocnice zájemce proti sezónní chřipce. Vakcína chrání před onemocněním zhruba už po čtrnácti dnech od očkování a její účinek trvá od šesti do dvanácti měsíců. Vždy tedy vydrží na celou zimní sezónu. Chřipka, kterou ročně onemocní téměř každý čtvrtý Čech, navíc patří mezi nevyzpytatelné infekce, protože pokaždé probíhá v jiné intenzitě.
Vhodnou prevencí chřipky je očkování, které je dostupné široké veřejnosti a proplácejí je tuzemské zdravotní pojišťovny. „Letos jsme začali očkovat počátkem října a zájemců je srovnatelný počet jako v předchozích letech. Vakcínu nabízíme i našim zaměstnancům. Vakcína včetně aplikace stojí v Očkovacím centru českobudějovické nemocnice 200 korun. Letos nabízíme nově také vakcínu s rozšířeným pokrytím proti čtyřem kmenům chřipky. Cena je zde o 100 korun vyšší,“ uvedla vedoucí lékařka Očkovacího centra při Infekčním oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s., MUDr. Iva Šípová.
Ambulance očkovacího centra českobudějovické nemocnice je otevřena každou středu od 7 do 9 hodin a od 14 do 16 hodin. Klienti nemocnice ji najdou v poradně infekčního oddělení v pavilónu E (vchod je v přízemí infekčního oddělení směrem od centrálního pavilonu). Lidé nad 65 let jsou očkováni zdarma u svého praktického lékaře. Informace o očkování lze získat i telefonicky na telefonním čísle: 387 874 661 nebo na e-mailu sipova@nemcb.cz. Zájemci o očkování se nemusejí předem objednávat, přijati jsou bez předchozího ohlášení.
Účinnost očkování proti chřipce dosahuje až 90 procent. Přesto se k němu každoročně odhodlá pouze pět procent Čechů. „Virus chřipky je nevyzpytatelný a nikdy nelze odhadnout, s jakou intenzitou bude útočit v nadcházející sezóně. Riziko nákazy se navíc zvyšuje s cestováním,“ řekla MUDr. Iva Šípová. Doplnila, že chřipka se přenáší vdechnutím kapének z okolí nemocné osoby, nebo kontaktem s virem na nějakém předmětu, kterého se dotkla nakažená osoba. Pokud se virus usadí v dýchacích cestách, začne se rychle množit a nemoc propuká obvykle do tří dnů. K nejzávažnějším komplikacím chřipky patří zápal plic a zánět srdečního svalu. Nejohroženější skupinou jsou malé děti, senioři a lidé trpící jinými chronickými nemocemi.