Poskytovatelé a odbory budou žádat víc peněz na sociální služby

Poskytovatelé péče o seniory, handicapované a další potřebné i odboráři budou po nové vládě žádat víc peněz na sociální služby. Podle nich plánovaných šest miliard korun stejně jako letos stačit nebude a hrozí omezení nebo rušení nabídky. Provozovatelé chtějí získat dalších 700 milionů. Odbory by rády vyjednaly přes čtyři miliardy navíc, aby se pracovníkům služeb mohly zvýšit mzdy. ČTK to řekli šéf Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký a předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. 

"Šest miliard korun rozhodně nestačí. Čeká nás stejný scénář jako dřív. Dotace se rozdělí, vyčíslí se dopady, začne se vyjednávat o další částce. Už máme na zjištění dopadů i webovou aplikaci, když to děláme každý rok," popsal Horecký. Podle něj rozpočet pro příští rok počítá se stejnou částkou jako letos, tedy se zhruba 6,05 miliardy korun. Potřeba je ale minimálně 6,7 miliardy korun, řekl Horecký. 
    
Zdravotnické odbory podle své předsedkyně Žitníkové chtějí s novou vládou hned po jejím nástupu začít jednat o zvýšení dotací na více než deset miliard korun. "Možná se to zdá jako obrovská částka proti původním šesti miliardám, ale my pouze reagujeme na opakované zvýšení DPH a dlouhodobě se snažíme zvýšit platy lidem v sociálních službách, které jsou nejnižší v ČR," řekla ČTK Žitníková. 
    
V sociálních službách pracuje asi 43.000 lidí. Podle odborářky si i s příplatky za přesčasy, noční a víkendy vydělají kolem 11.000 až 12.000 korun čistého měsíčně. Na zvýšení mezd se odbory dohodly už loni s exministrem Jaromírem Drábkem (TOP 09). Příjmy se měly zvednout o 6,25 procenta. I s odvody by to vyšlo na zhruba 2,5 miliardy korun, dodala šéfka odborů. O přidání odboráři žádali neúspěšně i Rusnokovu vládu. Odborářka věří, že na vyjednání změn v chystaném rozpočtu bude po nástupu nové vlády čas a prostor. 
    
Dotace na sociální služby každý rok klesají. V roce 2008 měl stát pro poskytovatele 8,2 miliardy korun, o rok později 7,4 miliardy korun a do letoška suma spadla na 6,05 miliardy. Po vyjednáváních bývalá ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09) v květnu oznámila, že se našla další půl miliarda. Dodatečně musel peníze loni hledat i exministr Jaromír Drábek (TOP 09). Ministerstvo zdůrazňovalo, že se na financování mají podílet víc obce a kraje. Služby by si měli platit také klienti z příspěvku na péči. Loni na nich stát vyplatil 18,39 miliardy. Letos rozpočet počítá s 20,49 miliardy. 
    
Česká společnost stárne a lidí, kteří potřebují péči, přibývá. Podle záměrů ministerstva práce by jim právě služby měly pomoci žít soběstačně doma, aby nemuseli odcházet do domovů a ústavů. Žitníková podotkla, že bez financí na posílení péče v terénu se tento záměr nedá provést. 
    
Asociace v posledních letech každoročně varovala, že pokud sociální služby nedostanou víc peněz, mnohé se omezí či zavřou. Někteří poskytovatelé už nabídku museli seškrtat. Případné protesty vidí Horecký i Žitníková ale až jako krajní řešení. "Lidé vnímají péči o potřebné jako své poslání. Jsou schopni a ochotni se hodně dlouho uskromňovat. Ta situace je dnes ale hodně špatná. Uskromňovat se můžete jen do určité doby," řekla odborářka.
 
zdroj: ČTK