Propad důchodového účtu v ČR loni opět narostl, na 49 miliard

Propad důchodového účtu v ČR loni opět narostl, v minusu je už čtvrtý rok po sobě. Na penze se loni vydalo o 49,4 miliardy korun více, než se vybralo, upozornil dnes server Týden.cz. Naopak výdaje státu na dávky nemocenského pojištění se držely na nižší úrovni než příjmy z pojistného, takže účet nemocenské byl 5,6 miliardy v plusu, informovala ČTK Jana Buraňová z tiskového odboru České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

Důchodový účet se v posledních letech vytrvale propadá. Loni ČSSZ vybrala na důchody 323,3 miliardy korun, ale vydala 372,8 miliardy. Rozdíl mezi příjmy a výdaji v porovnání s předchozím rokem znovu narostl o zhruba deset miliard korun. Loni propad činil 39,5 miliardy. 

Lépe si vede účet nemocenské, který je už několik let v plusu. Loni se vybralo 24,9 miliardy korun, ale vydalo pouze 19,4 miliardy. Navíc přesah příjmů nad výdaji vzrostl meziročně na téměř dvojnásobek, z předloňských 3,2 miliardy na loňských 5,6 miliardy korun. 
    
Kvůli výraznému propadu důchodů ale zůstává nadále celková bilance účtu sociálního zabezpečení v minusu. Loni činil celkový propad 43,9 miliardy korun, o pětinu více než v roce 2011. 
    
Přitom jak na důchody, tak na nemocenskou se meziročně vybralo více peněz. "ČSSZ vybrala ke konci prosince 2012 na pojistném na sociální zabezpečení, které zahrnuje systémy důchodového a nemocenského pojištění, 348,3 miliardy korun. To představuje oproti stejnému období loňského roku nárůst zhruba o 4,1 miliardy," sdělila ČTK Buraňová. 
    
ČSSZ dostává prostředky na výplatu dávek ze státního rozpočtu, a to nezávisle na tom, jak velký objem peněz v předchozím období vybrala. "Výdaje ČSSZ neovlivní. Dávky vyplácí ze zákona tomu, kdo splní podmínky nároku," doplnila mluvčí správy. 
    
Schodek ukazuje neudržitelnost současného důchodového systému, který i za relativně mírné krize generuje na důchodovém účtu padesátimiliardový deficit, řekl ČTK prezident Asociace penzijních fondů Karel Svoboda. ČR se navíc dostává do situace, kdy bude vzhledem k demografickému vývoji nadále přibývat důchodců, a naopak ubývat plátců pojistného, připomněl. "Na důchody si půjčujeme už tři roky v řádech desítek miliard ročně. V prvním pilíři si 'žijeme nad poměry' na úkor budoucích penzistů, kteří musí počítat se znatelným snížením státních důchodů už asi za devět let," dodal.
 
zdroj: ČTK