Veřejné zdroje na kulturu klesají, výdaje domácností na ni rostou

Veřejné zdroje na kulturu klesají. Podle závěrečného účtu kultury za rok 2012, který Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil v těchto dnech, mezi lety 2010 a 2012 veřejné zdroje klesly ze 36,2 miliardy korun na 34,3 miliardy Kč, tedy o pět procent. O osm procent se snížil počet zaměstnanců v kultuře - v roce 2010 jich v této oblasti pracovalo 87.000, zatímco v roce 2012 to bylo o více než 7000 lidí méně. 

Výsledky účtu kultury za rok 2012 bude ČSÚ spolu s ministerstvem kultury prezentovat ve čtvrtek. Do veřejných zdrojů se počítají peníze, které má k dispozici ministerstvo kultury (MK), případně i jiná ministerstva ze státního rozpočtu. Větší část, přibližně dvě třetiny, jde z rozpočtů krajských a obecních. V roce 2012 byl například rozpočet MK přibližně 8,5 miliardy, z dalších veřejných zdrojů tedy do kultury šlo téměř 26 miliard. 
    
Celková výše finančních zdrojů vstupujících do kultury dosáhla v roce 2012 podle závěrečného účtu více než 236 miliard. Na této sumě se procentuálně nejvíce podílejí podniky (asi ze dvou třetin), domácnosti a na třetím místě jsou veřejné zdroje (v roce 2012 to bylo 14,5 procenta). V porovnání let 2010 až 2012 je patrný růst podílu domácností a naopak pokles podílu podniků. Veřejné a ostatní zdroje stagnují. 
    
Výdaje domácností na kulturu v roce 2012 dosáhly 45,5 miliardy korun, o 4,7 miliardy více než v předcházejícím roce a směřovaly nejvíce do sféry médií a tisku (29,9 mld). Mnohem méně peněz domácnosti vydaly v oblasti kulturního dědictví, živé umělecké tvorby a uměleckého vzdělávání. 
    
Průměrná mzda v kultuře v roce 2012 byla 24.982 korun, čímž se blížila průměrné mzdě v ČR. Nejnižší platy měli pracovníci v kulturních domech, muzeích a galeriích, knihovníci, divadelníci a ti, jejichž zaměstnání souvisí s historickými památkami, jejich mzdy jsou v průměrech od 17.000 do 20.000 korun. V nakladatelstvích a vydavatelstvích měli podle závěrečného účtu průměrnou mzdu přes 25.000 korun, v oblasti filmu si lidé vydělali skoro 31.000 měsíčně, v televizi 42.700 a v rozhlase téměř 46.000 korun měsíčně. 
    
Nízké platy mají lidé ve státních organizacích. V současné době, kdy vláda slibuje růst platů státním zaměstnancům, odboráři z kultury požadují růst platů o pět procent pro příští rok. Pokud by se svými požadavky neuspěli, jsou údajně připraveni i k veřejným protestům. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) ubezpečoval, že rozpočet resortu na rok 2015 bude jako letos přibližně deset miliard, současný návrh ministra financí ale počítá s miliardovým škrtem. Ministerstvo kultury už požádalo své příspěvkové organizace o desetiprocentní úsporu na mzdách, podle zmíněných institucí už ale jejich rozpočty takové snížení platů neunesou. 
    
Satelitní účet kultury ČR se zpracovává od roku 2009. Sami jeho autoři ale upozorňují na to, že se postupně mění metodika získávání dat a srovnávání výsledků v časové řadě je problematické. Ne ze všech oblastí kultury se také daří získat relevantní data. K sestavení účtu kultury se využívají údaje z několika zdrojů - ministerstva financí, z internetu od poskytovatelích kulturních služeb či průzkumy v domácnostech, které provádí ČSÚ.
 
zdroj: ČTK