Zvýšení daně z nemovitostí středočeská města ani Praha nechystají

Většina středočeských měst neplánuje další zvýšení daně z nemovitosti. Od letoška mnohde tato daň vzrostla a zástupci radnic navíc poukazují na to, že lidem stouply výdaje i v souvislosti s vyšší sazbou DPH. Zvyšovat daň z nemovitosti se nechystá ani hlavní město Praha. Vyplynulo to z ankety ČTK.  

Daň z nemovitosti ani místní poplatek za komunální odpad nehodlá zvyšovat Mělník. "Byla by to další nepřímá daňová zátěž pro obyvatele Mělníka a pro některé občany může být situace velmi vážná," upozornil starosta Ctirad Mikeš (ČSSD). Příjem města z daně z nemovitosti loni činil 8,4 milionu korun, letos radnice očekává podobnou částku.

Podobně vidí situaci v Kolíně nebo Kutné Hoře. "Prostor pro zvýšení je, ale zatím k tomu nevidím důvod," uvedl kutnohorský starosta Ivo Šanc (Šance pro Kutnou Horu). Proti navyšování daně je i kladenský primátor Dan Jiránek (ODS). "Město daň z nemovitosti nikdy nezvedalo a doufám, že ani zvedat nebude," prohlásil.
 
Zastupitelé Mladé Boleslavi zvýšili od začátku letošního roku místní koeficient pro výpočet daně z nemovitosti na hodnotu dvě, další navyšování neplánují, sdělila ČTK mluvčí radnice Hana Koišová. Očekávají tak navýšení daňových příjmů, které loni byly 34 milionů korun. Letos by město mohlo z této daně získat zhruba 50 milionů korun.
 
Zvyšovat daň nechce podle starosty Josefa Řiháka (ČSSD) ani Příbram. "Ani přesto, že daňové příjmy od státu do obecních rozpočtů se snižují. Vláda totiž nepromítla zvýšení DPH do zvýšení příjmů měst a obcí," řekl.
 
Daň podle mluvčí radnice patrně nezvýší ani Beroun. Zastupitelé schválili její zvýšení loni, nové sazby začaly platit od letoška, od kdy platí stejný koeficient pro výpočet daně z nemovitosti pro celé město. Znamená to, že lidé žijící na okrajích města zaplatí stejně jako v centru.
 
Podle mluvčí majitel domu v okrajové části na Zdejcině zaplatí 300 korun místo původních 120 korun. Jako další příklad uvedla majitele rodinného domu s průměrným pozemkem, který platil daň 1363 korun a nyní zaplatí 1704 Kč. "Bylo to, tuším, po třinácti letech, co se koeficient měnil. Zvýšení nebylo v Berouně na rozdíl od jiných měst maximální," řekla.
 
Naopak Nymburští o změnách uvažují. "Nymburk v okrajových částech Lada a Komárno dosud používá nižší koeficient 1,0, jinde pro daň z pozemků a ze staveb platí koeficient 2,0. Pro daně z ostatních staveb, jako jsou tedy garáže, rekreační zařízení a podobně, je stanoven koeficient 1,5. Místní koeficient jsme nevyužívali," uvedla mluvčí města.
 
Situace se může změnit již na příštím jednání rady města, kam míří návrh obecně závazné vyhlášky o stanovení koeficientu pro výpočet daně z nemovitosti a o stanovení místního koeficientu. Pokud rada vyhlášku schválí, bude na programu zastupitelstva 21. května, uvedla mluvčí. Vloni Nymburk na dani z nemovitosti vybral asi 8,8 milionu korun.
 
"Vedení Prahy se rozhodlo nezatěžovat obyvatele Prahy dalšími výdaji v době stagnace ekonomiky a zvyšování životních nákladů," uvedla mluvčí pražského magistrátu Tereza Krásenská. O výši daně na příští rok zatím rozhodnutí nepadlo. "Zákonný termín je do 30. září 2012," dodala mluvčí. Nyní vlastníci nemovitostí v Praze platí daň podle koeficientu jedna.
 
zdroj: ČTK